کسب و کار های آینده

۲۲ شغل و کسب کار آینده دار در ایران

۱. توسعه نرم افزار

توسعه نرم افزار از شغل ها و کسب کار آینده دار در ایران

توسعه نرم افزار یعنی فرایند تصور، تصریح، طراحی، برنامه نویسی، مستند سازی، آزمایش و رفع اشکالات در طراحی اپلیکیشن، فریم ورک یا بقیه اجزاهای نرم افزاری می باشد. توسعه نرم افزار، شامل کدنویسی و نگه داری منبع است، ولی به معنای وسیع تر، هرچیز از ایده اصلی نرم افزار خوب، تا ظهور نهایی نرم افزار را، در فرایندی طرح ریزی شده و ساختارمند، در بر می گیرد.

 

توسعه نرم افزار در آینده با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز های بازار یکی از کسب و کاری آینده دار و پرسود می باشد که نیاز به دانش تخصصی دارد و برای ورود به این حوزه باید روی دانش خود سرمایه گذاری نمایید.

۲. داده های باز

باید گفت منظور از «داده باز»، یعنی اطلاعاتی که به شکل رایگان و آزاد در اختیار عموم قرار دارد تا از آن بهره مند شوند و در فرمت دلخواه به نشر آن بپردازند.

 

«داده باز» دارای محدودیت‌ های مربوط به حق کپی رایت، یا موارد محدود کننده مشابه آن نیست و مفاهیم مشابه با دیگر جنبش های باز، مثل نرم افزارهای متن باز درست مشابه آنچه در سیستم عامل اندروید شاهد آن هستیم- یا محتوای آزاد دارد.

 

انتشار داده‌ ها و باز استفاده از آن‌ ها می‌ تواند نوآوری و فرصت‌ های اقتصادی جدیدی خلق کند. بهره‌گیری از داده‌ های باز می‌ تواند برای فهم رفتار مصرف‌ کنندگان در بازار و خلق محصولات جدید داده‌ محور استفاده شود.

۳. تجارت الکترونیک

با بیشتر شدن مشغله های امروزی افراد دیگر وقت خرید حضوری و سر و کله زدن در بازارهای خرید را دیگر ندارند و ترجیح می دهند ایده آل خود را با کمترین صرف زمان و انرژی به دست بیاورند.

 

در این شرایط واقعا خوب است که با کمک چند کلیک تمام خریدهای خود را در ظرف چند دقیقه انجام دهید و حتی شامتان را هم بخرید!

 

«تجارت الکترونیک» یعنی همین چیزهایی که همین حالا گفتیم، این فرایند درحال فراگیر شدن بوده و توانسته کمک های بسیاری را به ما برای راحت کردن زندگی بکند.

 

اگر جنبه های مختلف این حرفه را هر چه زود تر جدی بگیرید و آن را شروع کنید، آینده شغلی خوبی در انتظارتان می باشد.

۴. طراحی وب های واکنشگرا

طراحی وب سایت ریسپانسیو از کسب کار های آینده دار در ایران

کاربران زیادی از نمایشگرهایی متفاوت برای صفحات اینترنتی استفاده می کنند.

 

سایتی می تواند در فضای آنلاین با میزان موفقیت بالاتری رو به رو شود که به همه کاربران با هر دستگاهیخدمات ارائه دهد و به آن ها برای برطرف کردن نیازها کمک کند.

 

درصد بالایی از افراد با استفاده از موبایل و تبلت وبسایت ها را مشاهده می کنند و اگر وبسایت شما دارای طرز نمایش صحیحی در موبایل و تبلت نباشد شما مخاطبان زیادی را از دست می دهید.

 

کاربران پس از ورود به وبسایت شما اگر نتوانند مطالب وبسایت شما را به راحتی مطالعه کنند امکان دارد وبسایت شما را بلافاصله ترک کنند و وارد وبسایت دیگری شوند که به درستی در دستگاه آن ها نمایش داده شود.

 

پس باید هنگام طراحی وبسایت توجه داشت که وبسایت متناسب با استاندارهای همه دستگاه های هوشمند طراحی شود تا طرفداران همه گروه ها را حفظ کند.

 

می توانید جزو کسانی باشید که وبسایت های واکنش گرا طراحی می کنید و در آینده هم جرو شاغلان مشاغل پردرآمد شناخته شوید!

۵. پوشیدنی های هوشمند

پوشیدنی های هوشمند

طی چندین سال گذشته استفاده از لباس ها، انواع دستبند، بدلیجات هوشمند، بیشتر شده است و با ظهور شبکه های ۳G و ۴G، که نسل جدیدی از اینترنت پر سرعت هستند روند رو به رشد استفاده از این تکنولوژی ها، شتاب بیشتری گرفته است.

 

طبق داده های انجام شده توسط یک گروه ، از هر ۳ نفری که گوشی هوشمند دارند ، ۱ نفر از آن ها بعد از سال ۲۰۲۰ میلادی از حداقل ۵ پوشیدنی هوشمند استفاده می کند.

 

پس با توجه به این بازار کار خوب، چرا شما بخشی از مشاغل پوشیدنی های هوشمند را در دست نداشته باشید؟

۶. شهرهای هوشمند

شهرهای هوشمند

در آینده شاهد هوشمند شدن شهرها خواهیم بود ، شهرهایی که برپایه ۰ و ۱ مدیریت و ساخته می شوند و همه چیز در آن بصورت مجازی و از راه دور مدیریت می شود. شهر هوشمند به منطقه شهری می گویند که از انواع متفاوت سنسور‌ های الکترونیکی برای جمع‌ آوری اطلاعات و تحلیل کمک می‌ گیرد، از این داده ها برای مدیریت دارایی‌ و منابع شهری کمک می گیرند.

 

پروسه ای هوشمند که اطلاعات منابع شهری و شهروندی و همچنین ابزارهای یک شهر را در خود جای داده است و به منظور مدیریت سیستم ترافیک ، حمل نقل و نیروگاه یا شبکه و یا مدارس ، بیمارستان ها کارها را بصورت مجازی و از راه دور پیش می برد.

۷. دیجیتال مارکتینگ

چگونه کارشناس دیجیتال مارکتینگ شویم

اگر آمار کسب و کارهای اینترنتی را داشته باشید و یا حتی در قسمت کوچکی از آن مشغول به فعالیت باشید به خوبی متوجه این نکته شده‌ اید که با توسعه فضاهای استارتاپ و کسب‌ و کار های اینترنتی کم‌ کم شغل های جدید هم جای خود را در این فضا باز کرده‌ اند.

 

دیجیتال مارکتینگ، دانشی است که مسئول گسترش فروش محصول یا خدمات شرکت به شکلی آنلاین می باشد.

 

در این راه از ابزارهایی مانند شبکه های اجتماعی، وبسایت و سئو می توانند به گرفتن بهترین نتیجه کمک کنند.

 

کسانی که به شغل دیجیتال مارکتینگ مشغول هستند، باید همه مفاهیم پایه بازاریابی را بشناسند، هر چند امکان دارد در حوزه خاصی متناسب با نیاز و وسعت هر شرکت مشغول به کار شوند.

 

 

برای مثال تخصص سئو یک شاغل در حوزه دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید، ولی غیر از تسلط بر سئو، باید در خصوص باقی شاخه های بازاریابی آنلاین و شبکه های اجتماعی هم اطلاعاتی داشت.

۸. هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در حال انقلابی عظیم در فناوری اطلاعات می باشد.

 

ربات های هوشمندی که از خرید و فروش سهام تا صنایع خودروسازی و… ، خود را ثابت کرده اند و تاثیرات آن ها بر سبک زندگی دیجیتالی پر رنگ تر از گذشته می شود.

 

تا چند سال پیش اگر به دنبال بالاترین حقوق ها بودید، چاره ای جز این نداشتید که مدیرعامل یا بانک دار باشید، یا تلاش کنید تبدیل به چهره ای مشهور در عرصه سرگرمی یا ورزش قهرمانی شوید.

 

حوزه فعالیت هوش مصنوعی بسیار گسترده می باشد و از هوا فضا تا تشخیص چهره، دستیاری دیجیتال، طراحی ماشین های خودران یا طراحان ربات های هوشمند فرصت سنج خرید و فروش سهام بازار بورس کاربردی می باشد.

 

پس فرصت را غنیمت بشمارید و ببینید از این قابلیت چگونه می توانید در آینده به کسب درامد بپردازید.

۹. کیسه های طبیعی و قابل استفاده مجدد

کیسه هایی با چندین بار قابلیت استفاده، مورد بعدی لیست ما می باشد.

 

برای محافظت از محیط زیست، استفاده از کیسه های پلاستیکی باید به کم ترین حد ممکن برسد.

 

پس شروع کار تولید و فروش کیسه های قابل استفاده مجدد گزینه خوبی برای تجارت در آینده است.

 

برای تولید کیسه های طبیعی و قابل استفاده مجدد می توانید از مواد طبیعی و کاغذ کمک بگیرید.

۱۰. پهبادها

پهبادها

دوره پهپادها رسیده است و همین روزها این پرنده‌ های مکانیکی سر از زندگی روزمره ما در خواهد آورد.

 

اگر بدانید پهپادها چه کاربرد هایی دارند، از این پس به دنیای فناوری جور دیگری نگاه می کنید.

 

بی شک آینده فناوری به پهپاد ها تعلق دارد و در این بین رشته های فنی مثل مکانیک، رباتیک و میان رشته مکاترونیک جایگاه خاصی پیدا خواهند کرد.

۱۱. پرینترهای سه بعدی

فناوری پرینتر سه بعدی روندی رو به جلو در ایران را طی می کند، و از این رو موقعیت‌ های شغلی و تجاری بیشتری را نیز فراهم کرده است؛ شغل هایی عالی و مد روز با سودهای میلیونی توسط این فناوری در بخش های مختلفی ایجاد شده اند.

 

از منظر مصرف کننده، پرینتر سه بعدی در برابر مفهوم سنتی طراحی و تولید محصول قرار گرفته و طبقه بندی جدیدی را فراهم کرده است؛ به صورتی که در نمونه سازی سریع پیشرو گشته است.

 

حتی افراد مبتدی که یک پرینتر سه بعدی را خریداری می نمایند، قدرت پیدا کرده اند که ایده هایی جالب را تجاری کنند. پرینترهای سه بعدی فرصت های شغلی فراوانی را ایجاد می کند : از خدمات چاپ سه بعدی معمول، آموزش پرینت سه بعدی، همکاری با جواهرسازی و طلافروشی و …

۱۲. تکنولوژی نانو

فناوری نانو را می توان به عنوان روش هایی تعریف کرد که باعث ایجاد مواد یا سازه هایی با ویژگی های طراحی شده در دامنه اندازه ۱ – ۱۰۰ نانومتر می شود و بازار کار تکنولوژی  نانو در زمینه های مختلفی مثل پزشکی، پژوهشی، آموزشی، تولیدی و خدماتی می باشد. زمینه بسیار فنی فناوری نانو همیشه به دنبال دانشمندان ، مهندسان و تکنسین ها است. پس دانش تخصصی در این رشته بسیار مهم می باشد.

۱۳. کشاورزی مدرن

کشاورزی مدرن

تولید محصولات کشاورزی در ایران قدمتی بسیار بزرگ دارد و شیوه های باستانی برای کاشت محصولات غذایی و کشاورزی تا به امروز ادامه دارد اما هدف و سیاست گذاری ها به سمت کشاورزی مدرن و استفاده بهتر از منابع خاکی و آبی کشور است.

 

عوامل متعدد آب و هوایی و اقلیمی، اقتصادی، سیاسی و … توانایی اثرگذاری بر روی کشاورزی و تولید محصولات غذایی را دارند که باید با کمک اطلاعات به روز و در نظر گرفتن پارامترها، سعی بر حل و فصل آن ها کرد.

 

شیوه های جدیدی روی کار آمده اند تا به ما برای داشتن کشاورزی مدرن و البته راحت تر کمک کنند.

 

شیوه هایی که کمک می کنند کشاورزی با هزینه هایی کمتر و سرعتی بیشتر انجام بگیرد و بیشترین بازدهی را داشته باشد.

 

می توانید همین امروز شروع کنید و اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید،تا بتوانید خلاقانه به کشاورزی مدرن بپردازید و موفق شوید.

۱۴. غذاهای ارگانیک

محصولات ارگانیک به محصولاتی گقته می شود که بدون مواد شیمیایی و روش‌ های مصنوعی به دست می آیند.

 

به جز میوه‌ و سبزیجات ها، گوشت، عسل، لبنیات و دیگر خوراکی‌ ها هم روش ارگانیک مخصوص به خود را دارند.

 

گیاهان خوراکی ارگانیک بدون استفاده از مواد شیمیایی و آفت‌ کش‌ ها تولید می‌ شوند.

 

از آن جایی که تمایل به مصرف تغذیه‌ سالم‌ تر رواج پیدا کرده است، اغلب افرادبه دنبال مواد خوراکی ارگانیک و طبیعی هستند تا بتوانند بالاترین میزان سلامتی را داشته باشند.

 

گاهی اوقات هم افزادی چند محصول را با هم مورد مقایسه قرار می دهند و اگر ویژگی های آن ها با هم برابر باشد، محصولی را انتخاب می‌ کنند که برچسب طبیعی روی آآن خورده باشد.

 

در اینده تولید محصولات ارگانیک جای خود را میان مردم باز خواهند کرد و تولید کنندگان این محصولات از دشاتن شغل پر در آمد خود، به خود افتخار می کنند.

۱۵. مواد بازیافتی

بخش عظیمی از ضایعات، پلاستیک ها هستند.

 

مشکلات مربوط به ضایعات پلاستیک و بازیافت پلاستیک ها همیشه برقرار است.

 

در بسیاری از مناطق هنوز ضایعات دفع می شوند و در صورت بازیافت و شست و شو و جدا سازی می توانند تبدیل به مواد اولیه با ارزشی شوند.

بازیافت پلاستیک ها در ۴ مرحله انجام می گیرد:

۱. جمع آوری
۲. آسیاب
۳. شست و شو
۴. گرانول

 

هرکدام از این مرحله ها سود مخصوص خود را دارند، ولی این که کدام پلاستیک را بازیافت کنیم تا سود بالاتری به دست بیاوریم باید مورد بررسی قرار بگیرد.

 

شما می توانید در این باره اطلاعات کسب و کنید و کارخانه ای برای تولید مواد اولیه از ضایعات دست و پا کنید.

۱۶. آموزش از راه دور

آموزش از راه دور

آموزش راه دور و مجازی در این روزها بسیار مورد استفاده بسیاری از مدرسین و موسسات آموزشی می باشد و وابسته به اینترنت می باشد ، برگزاری کلاس های آموزش از راه دور توسط یک استاد و چند شرکت کننده با استفاده از نرم افزارهای ویدیو کنفرانس شخصی یا عمومی برگزار می شود.  آموزش آنلاین به تکنولوژی‌ های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه‌ ریزی آموزش نیاز دارد.

 

شما می توانید اگر به چیزی به طور کامل تسلط دارید(نرم افزارها، زبان های مختلف، سازها و … )، کلاس های مجازی برگزار کنید و با استفاده از اینترنت و به صورت آنلاین اطلاعات خود را به هنرجوهای خود تزریق کنید.

۱۷. هوش تجاری

هوش تجاری از سیستم‌ های اطلاعات سازمانی، با اطلاعات مفید از سازمان و بررسی روند داده‌ ها و اطلاعات آن، قدرت تحلیل وضعیت حال و پیش‌ بینی آینده سازمان را برای مدیران و کارشناسان آن فراهم و با ارائه و احیای دید استراتژیک در بازار رقابتی، آن ها را در گرفتن تصمیمات کارآمد یاری می‌ کند.

 

با توجه به آن که اطلاعات نقشی اساسی در سازمان ها دارد، هوش تجاری داده های سازمان را به اطلاعات تبدیل کرده و آن اطلاعات را در اختیار تصمیم گیرندگان قرار می دهد.

 

این فرایند را می توان جزو مشاغل های جدید و پر درآمد آینده دانست.

۱۸. تجربه کاری

تجربه کاری

داشتن تجربه کاری مهم است و کمک کند فرصت های شغلی بهتری داشته باشید، بسیاری از نیرو های تازه وارد به علت نداشتن تجربیات کاری در شغل های مورد نظرشان کنار گذاشته می شوند و این می تواند فرایند پیدا کردن یک کار مناسب را برای آن ها سخت کند.

 

تجربیات کاری هر چقدر هم که کم باشد باز دارای ارزش است.

 

وجود دانش و تحصیلات برای پیدا کردن شغلی خوب الزامی است ولی تجربیات کاری هم دارای اهمیت بسیار زیادی هستند، چرا که در محیط کاری و اداری می توان تجربیاتی را فرا گرفت که در هیچ کدام از محیط های آموزشی قابل یادگیری نیستند.

 

پس می توان از این فرصت استفاده کرد و با فراهم کردن محیطی برای انتقال تجربیات کاری به افراد هم شغلی پردرامد برای خود دست و پا کرد و هم به بقیه برای یافتن شغل مورد نظر کمک کرد.

۱۹. واقعیت مجازی

واقعیت مجازی

شاید در چندسال اخیر گذشته ، زیاد اسم واقعیت مجازی را شنیده اید ،  واقعیت مجازی ، و حالا واقعیت افزوده ، به‌عنوان پدیده‌ های نوظهور دیده می‌ شوند؛ چیزی که در فروشگاه یا در خانه‌ یک دوست خوره‌ فناوری، استفاده از آن جالب است اما کمتر کسی وجود دارد که هدست بر چشم از خانه بیرون برود.

 

هرچند، این‌ طور به نظر می‌ رسد که سرانجام، صنعت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در آستانه‌ همه‌گیر شدن قرار دارند؛ زیرا صنایع متفاوتی می‌ خواهند در زمینه‌ تجربه‌ کاربری از تکنولوژی‌ های نوین بهرمند شوند.

یک مثال : پوشاک

خیلی ها تمایل دارند که بدون نیاز به پوشیدن، لباس‌ های متفاوت را در تن خود ببینند.

 

چنین ایده‌ ای سال‌ ها وجود داشت و حالا به لطف تکنولوژی، این ایده‌ عملی می شود.

 

شرکت Gap یک اپ واقعیت مجازی را معرفی کرده که با کمک آن، خریدار می‌ تواند لباس‌ های موردنظرش را در سایز های متفاوتی روی تن یک مانکن مجازی مشاهده کند.

 

این اپ فعلا روی گوشی‌ های پروژه‌ تانگو گوگل کار می‌ کند، ولی همه‌ گیر شدن این اپ‌ ها دور از تصور نیست.

 

بعضی از فروشگاه‌ های لباس هم هدست‌ های واقعیت مجازی را در فروشگاه قرار داده‌ اند که مشتری می‌ تواند با کمک آن به‌ شکل مجازی در ردیف اول هفته‌ های مد سرتاسر دنیا حضور داشته باشد.

 

شما هم می توانید از این ایده کمک بگیرید و آن را در کسب و کارهای خود به کار ببندید تا در آینده شغلی پردرامد داشته باشید.

۲۰. داروهای پیشگیری

به علت بالا رفتن جمعیت کره زمین، نیاز به داروهای پیشگیری هم بیشتر شده و این مسئله تا آخر عمر انسان با او باقی خواهد ماند.

 

می توانید با تولید یا فروش داروهای پیش گیری شغلی با عمری طولانی و البته سود بالا داشته باشید.

 

کافیست در این باره اطلاعات لازم را جمع آوری کرده و به بازار کار وارد شوید.

 

فراموش نکنید در این زمینه بهتر است در جریان آخرین فناوری های داروهای جلوگیری باشید.

۲۱. گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن

به بازی موبایلی که به آن علاقمند هستید، فکر کنید. چه چیزهایی آن بازی را برای شما دوست داشتنی کرده است؟ چه عواملی باعث شده اند شما بارها تمایل به بازی داشته باشید؟

 

گیمیفیکیشن یعنی از ویژگی‌ هایی که بازی‌ را جذاب می‌ کنند، کمک بگیریم، مثل قواعد بازی، برد و باخت، امتیاز گیری و …

 

گیمیفیکیشن از ابزارهای سرگرمی برای اهداف غیر از سرگرمی مانند معرفی یک محصول استفاده می‌ کند. در گیمیفیکیشن کاربران تشویق به فعالیت هایی می‌ شوند که با اهداف شرکت هم جهت هستند.

 

استفاده از المان های بازی به عنوان تکنیکی برای جذب کاربران به کار می‌ رود. و شما می توانید در این عرصه اطلاعات خود را قوی کنید تا در آینده از این روش نوین بازاریابی به کسب درآمد خوبی در آینده مشغول شوید.

۲۲. وعده های غذایی آماده

وعده های غذایی آماده از بهترین کسب و کار های پرسود آینده

هر شغلی که مربوط به شکم باشد، می تواند سود آور باشد، امروزه خیلی از افراد به علت مشعله زیاد وعده های غذایی موردنیازشان را از فروشگاه های زتجیزه ای و سوپرمارکت ها خریداری می کنند تا زمان کمتری برای آماده کردن آن ها داشته باشند.

 

شما می توانید با خلاقیت در فروش وعده های غذایی آماده، آن ها را ترغیب به خرید محصولات خود نمایید. این کسب و کار می تواند در آینده جزو مشاغل خلاقانه و پر درآمد خانگی هم محسوب شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *